“Prinášam svetlo do tmy
a farby do života.”
Keď som po 8-mich rokoch učenia sa nemčiny prišla k susedom Rakúšanom robiť prvý krát Kindermädchen, zistila som, že neviem povedať takmer nič.
Niečo som si pamätala z gramatiky a slovnej zásoby, no vôbec som ju nevedela aplikovať, použiť v praxi. Nevedela som sa pýtať ani odpovedať. Nevedela som vyjadriť, čo potrebujem.
A tak prišlo hneď prvé fiasko.
Po piatich dňoch aj s cestou som navečer odchádzala so zbaleným veľkým kufrom domov. Vyhodili ma. Nerozumeli sme si. Ja im nie, a oni mne tiež nie.
Keď dnes učím mojich študentov nemčinu, občas sa ma opýtajú:
"Potrebujem vedieť túto tabuľku naspamäť?"
“Ak chceš vedieť hovoriť zrozumiteľne nemecky, tak jednoznačne ÁNO.
A nielen to. Potrebuješ jej POROZUMIEŤ, aby si ju vedel použiť v praxi.”
"Načo mi to bude?"
Aby si presnejšie rozumel/a, čo Ti druhí hovoria, aby si sám, sama vedela vyjadriť tak, aby Ti rozumeli iní. Aby došlo k POROZUMENIU. Vďaka porozumeniu tabuľky so SKLOŇOVANÍM môžeš začať tvoriť vety, ktoré dajú väčší zmysel. Staneš sa viac zrozumiteľná/ý.
Schritt für Schritt.
Vedel/a by si vytvoriť chemický vzorec bez poznania chemických prvkov Periodickej tabuľky? Nie. Podobné, no o mnoho ľahšie je to s používaním tejto tabuľky.
Nemecká gramatika je postavená na SLOVESÁCH (gehen, tanzen, kochen) a na používaní ČLENOV (der, die, das) v štyroch PÁDOCH. (nominatív, genitív, datív a akuzatív.) Ďalší dôležitý element vo vete sú predložky s spojky. Ešte tu máme podstatné mená a zámená, aby sme vedeli, o koho ide. Mená máme aj prídavné. Atď.
Z dlhoročnej praxe a vlastnej skúsenosti sú základom práve SLOVESÁ. Práca s nimi. Zahŕňajú, nabaľujú na seba všetko ostatné.
Sú nosné pre celú vetu. Tvoria vetu.
S používaním slovies úzko súvisí používanie ČLENOV.
A ich tvarov v štyroch PÁDOCH.
V nemčine máme tri RODY, mužský ženský a stredný.
PODSTATNÉ MENÁ je potrebné učiť sa s členom.
Existujú spôsoby, ako si ich lepšie zapamätať.
O tom inokedy.
Už teraz si z toho unavený,á? Preskoč teóriu a poď rovno precvičovať.
Ukážem Ti, ako na to.
Prečo práve ja?
Aká bola moja cesta k NEMČINE?
Keď si pamätáš ČLEN a ovládaš tabuľku, môžeš so slovesami, ktoré ČASUJEME tvoriť VETY.
Hoc i len krátke. No zrozumiteľné.
Napríklad.
der Mann - ten muž
Der Mann arbeitet in Wien. (KTO pracuje vo Viedni? Ten muž. Nominatív)
Ich helfe dem Mann. (KOMU pomôžem? Tomu mužovi. Datív.)
Den Mann sehe ich nicht. (KOHO nevidím? Toho muža. Akuzatív.)
Všimni si. Na ktorej pozícii sa nachádza SLOVESO v oznamovacej vete? Na DRUHEJ.
Samotné SLOVESÁ sa viažu s konkrétnym PÁDOM. Preto keď učím, najväčšiu časť práce so študentmi venujem práve slovesám.
Vytvoríš si tak pevný základ, na ktorom začneš stavať.
Jedno nadväzuje na druhé. Musím uznať, nemecký jazyk sa nevieme naučiť za 2 týždne a ani za 2 mesiace. Vyžaduje si to Tvoje odhodlanie, čas a chuť na sebe pracovať. Alebo talent vnímať a učiť sa cez počuté slovo a priamo aplikovať do praxe. Koľko nás takých je?
Sú rôzne spôsoby, akým sa dá jazyk zdokonaľovať či naučiť.
Ja som nemčinu konečne dokázala ZAČAŤ používať až po snáď 12-tich rokoch učenia sa. A to som dostávala pri prísnej učiteľke na strednej škole takmer vždy len jednotky.
Zmaturovala som na jednotku.
Byť au-pair Mädchen som po prvom nezdare skúsila opäť. A potom znova.
Rozhodla som sa totiž začať sa učiť sama a to pekne od znova. Zázrakom sa ku mne dostala kniha od Dreyer Schmitt Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik. Z ktorej do dnes čerpám pri učení mojich študentov.
Cez vlastnú skúsenosť som našla spôsob, ako VYSVETLIŤ študentom niečo, s čím si nevedia dať rady a nie je im na začiatku, možno celé roky jasné, na čo im to je, veď chcú len hovoriť. A tou je GRAMATIKA.
Z môjho pohľadu a 23 ročných skúseností učenia iných ľudí, je v nemeckom jazyku práve GRAMATIKA vo vetách, spolu so slovnou zásobou, podstatnou zložkou tohto logického jazyka plného pravidiel ako aj výnimiek. A aj toto sa mi na nemčine páči. Rada na tieto "nuansy" upozorním, vysvetlím a uvedieme ich cez cvičenia do praxe.
Za nikoho sa cudzí jazyk a ani nič iné nenaučím(e). Každý si svoju CESTU potrebuje prejsť sám. No na tejto ceste života môžeme natrafiť na SPRIEVODCU. Akéhosi navigátora, učiteľa. Či už v jazyku alebo osobnostnom raste. Pomôže nám urobiť tie kroky rýchlejšie a o čosi presnejšie. Sprevedie nás na kuse CESTY života.
Nevieš, kde a ako máš začať alebo pokračovať, ak sa nemáš o čo oprieť, nevieš sa vymotať, cyklíš sa, nemáš sa koho opýtať, nemá Ťa kto v živote navigovať alebo Ti vysvetliť jednotlivé postupy tvorenia viet. Chceš získať väčšiu istotu a zručnosť nielen pri tvorení viet.
Ak máš skutočný záujem rásť a posúvať sa, či už v nemčine alebo osobnom živote, môžeš sa obrátiť napríklad aj na mňa.
Rada Ti posvietim na cestu, vysvetlím, objasním. Podelím sa o to, čo funguje a pomáha mne. Vložím Ti do rúk potrebné nástroje. Ukážem Ti, ako s nimi pracovať. Spresňovať v živote budeš už Ty sám/sama.
Petra
PS: ešte jeden tip na dnes. Jeden zo spôsobov učenia sa jazyka je, mať OTVORENÚ myseľ. Byť vnímavý. Všímať si nápisy, zákazy, odporúčania. Čítať všetko okolo seba. Mať otvorené uši, oči aj ústa. Dovoliť si robiť chyby a cítiť hanbu, no nenechať sa ňou ovládnuť.
Hovoriť, ako počuješ. Veď niekto Ťa (možno) opraví a zase sa niečo naučíš. Takto to robím teraz aj ja, keď sa skúšam vyjadrovať v angličtine. A najnovšie aj v portugalčine. Step by step.
Ale o tom zase niekedy inokedy.
Želám Ti úspešný deň.
PS2: aj malý úspech je úspech.
Pochváľ sa za to, čo sa Ti každý deň podarilo. Buď za to VĎAČNÝ/Á.
Maj sa rád/rada, i keď sa Ti nedarí.
Prijímaj sám/sama seba.
Tvoja HODNOTA je to, že Si.
Smile and keep smiling.
https://www.youtube.com/watch?v=b_AggQUz0yg
#sebarozvoj #nemčina #nemeckýjazyk #gramatika #zmena #odvaha #odhodlanie